Quantcast
Channel: Blog – Majsterkowo.pl
Viewing all 506 articles
Browse latest View live

Bezużyteczne pudełko – wersja zaawansowana

$
0
0
bez
Witam wszystkich. Jest to mój pierwszy wpis na majsterkowie więc proszę o wyrozumiałość. O bezużytecznym pudełku każdy zapewne kiedyś słyszał, a może i wykonał. Ja poszedłem o krok dalej i postanowiłem zbudować skrzynkę z siedmioma przełącznikami. Do budowy były mi potrzebne: Elementy elektroniczne:
  • mikrokontroler- ja używałem Atmega 8
  • kondensatory - elektrolity i ceramiczne
  • rezystory
  • kwarc 16MHz
  • gniazda i wtyczki - wszystko wymontowane ze starych sprzętów
  • mnóstwo przewodów
  • sterownik do silników - użyłem moduł L298
  • 7 przełączników typu toggle switch
  • stycznik krańcowy
  • gniazdo do zasilacza
  • włącznik zasilania na dwie żyły
  • zasilacz- z odzysku posiada 4 żyły - GND, "-", 5V/2A, 12V/2A.
Elementy mechaniczne:
  • dwa serwomechanizmy - moje są z odzysku ze starej zabawki
  • silnik krokowy - ze starej drukarki
  • szyna po której porusza się wózek- ze starej drukarki
  • ramię - wykonałem je z gwoździa
  • deski, wkręty, zawiasy, kantówki - wszystko potrzebne do budowy skrzynki.
Budowę mojej bezużytecznej zabawki rozpocząłem od spalenia mojego Arduino Leonardo poprzez błędne podłączenie zasilacza, co skutkowało podaniem mu na pin wyjściowy pin zasilający 12V.  Przerzuciłem się więc na Atmegę 8 i na niej rozpocząłem wszystkie testy. Na początku chciałem napisać cały program sterujący w języku C w Eclipsie, jednak z powodu braku doświadczenia trochę mnie to przerosło. Przerzuciłem się więc na znane przeze mnie środowisko Arduino IDE. Po przetestowaniu wszystkich elementów, które wymontowałem ze starych sprzętów przeszedłem do budowy skrzynki. Wymiary to:
  • szerokość 43cm
  • wysokość 12cm
  • długość 16cm
Do budowy zużyłem:

Drewniane oprawki okularów przeciwsłonecznych.

$
0
0
100_9897

Cześć!

Upalne i słoneczne wakacje dobiegają końca. Pomysł ma już ponad pół roku. W te wakacje zrobiłem szlifierkę tarczową oraz kupiłem multiszlifierkę, co zmobilizowało mnie do zmierzenia się z oprawkami do okularów.

Nie będę opisywał każdego zdjęcia. Jest ich tak dużo, że opisy są zbędne. Powinien być na nich widoczny każdy etap pracy. W razie wątpliwości i pytań piszcie w komentarzach.

Dawcą szkieł były okulary za 9,99 zł. z popularnej sieci sklepów ;) Nie wiedziałem, co z tego wyjdzie, więc nie inwestowałem w lepsze szkła. Drewno to prawdopodobnie topola.

Wielkim plusem jest to, że oprawki mogłem wykonać w takim kształcie, jaki mi się podoba.

Uprzedzając komentarze: szkła były wklejone, i tu pierwszy minus. W kolejnych okularach - o ile je zrobię, a raczej będę musiał - postaram się szkła osadzić w szczelinach, tak, jak to się robi fabrycznie. Do tego będzie potrzebne kolejne urządzenie, a mianowicie szlifierka trzpieniowa. Prototyp znajdziecie tu:

http://majsterkowo.pl/prototyp-szlifierki-trzpieniowo-oscylacyjnej/

(trwają prace nad docelową maszyną).

Kolejnym minusem było bejcowanie drewna - kolor palisander -  i dodanie czerwonych inicjałów. Naturalny kolor jest zdecydowanie lepszy.

To chyba tyle, zapraszam do obejrzenia zdjęć z poszczególnych etapów pracy.

    100_9686 Czytaj dalej...

Storch Turbo-Wash – genialna myjka do wałków malarskich

$
0
0
Storch Turbo-Wash - wałek umyty w myjce
Czołem! Należę do grupy ludzi, którzy nie lubią kupować szajsu. Szykując się do remontu domu (czy ostatnio naszego makerspace Fabryka Pasji) staram się nie kupować najtańszych narzędzi, pędzli, wałków, itp. Po prostu wolę nieco dołożyć i mieć narzędzia na dłużej, niż tylko jeden raz. O ile umycie pędzli po skończonym malowaniu nie jest jakimś szczególnie ambitnym zadaniem, o tyle mycie wałków (szczególnie tych większych) może już być nieco męczące. A przynajmniej mnie potrafi to doprowadzić do białej gorączki, bo choćbym nie wiem ile stał nad zlewem i miętosił te wałki, to przed kolejnym malowaniem i tak się okazuje, że są sztywne od starej farby ;) Zawsze w takich sytuacjach pocieszałem się jedną myślą - ja biorę wałek do ręki raz na kilka miesięcy, natomiast zawodowi malarze muszą je myć codziennie :D Ta moja pocieszająca myśl była skuteczna do czasu, aż dostałem maila z hurtowni Budguru z pytaniem, czy nie chciałbym przetestować myjki do wałków malarskich... Załapaliście? MYJKI DO WAŁKÓW! Człowiek w ciągu życia zmarnował już ładnych kilka godzin na ściskanie, miętoszenie, wyciskanie i spłukiwanie wałków, a teraz dowiaduje się, że istnieje na świecie coś takiego, jak myjka do wałków ;)

Pierwsze wrażenie

Jak już wspominałem w ostatnim teście pistoletu do tynkowania, marka Storch trzyma się wysokich standardów - więc i moje oczekiwania były wysokie, gdy rozpakowywałem karton z myjką do wałków, który kilka chwil wcześniej kurier dostarczył do naszej Fabryki. Czytaj dalej...

Stolik z palet w stylu norweskim

$
0
0
Stolik z palet
Witam, na wstępie chciałbym zaznaczyć, że to mój pierwszy wpis na majsterkowo.pl. Proszę o wyrozumiałość i konstruktywną krytykę. Do zrobienia stolika zainspirowała mnie wcześniej odrestaurowana komoda. Fajnie byłoby mieć coś w pomieszczeniu w podobnych stylu i tak z gotowych materiałów wykorzystując zbędny materiał z bodowy domu u brata zmontowałem stolik. Wykorzystałem także szybę ze starej ławy, która wyglądem pamiętała jeszcze czasy PRLu. Do roboty! Wykorzystane narzędzia przy pracy:
  • szlifierka kątowa z papierem ściernym
  • pilarka tarczowa (oczywiście może być zwykła piła ręczna)
  • szlifierka taśmowa (zrobienie blatu na gotowo)
  • młotek
  • śrubokręt
  • łapka do wyciągania gwoździ
Do kupienia:
  • gwoździe
  • tarcza z papierem ściernym
  • impregnat / farba
  • 4x kółka
  • wkręty do drewna
Stolik konstruowałem pod gotowy rozmiar szyby, czyli 120cm x 60cm. Palety, które wygrzebałem ze sterty były troszkę szersze, więc musiałem je przyciąć z szerokości. W konsekwencji każdą deskę oderwałem przy wykorzystaniu łapki do wyciągania gwoździ. Wykorzystując także to, że każda deska była luźna, przeszlifowałem je szlifierką kątową z zamontowanym papierem ściernym. Jest to niezbędny zabieg, ponieważ deski są bardzo chropowate. [caption id="attachment_24783" align="alignnone" width="660"]Stolik z palet Paleta[/caption] Potrzebne materiały drewniane:
  • 8x deski - dł. 120 cm (z palet)
  • 6x deski - dł. 60 cm (z palet)
  • 4x klocki (z palet)
  • 4x słupki wys. 20 cm, szer. 14 cm
[caption id="attachment_24784" align="alignnone" width="660"]Czytaj dalej...

Stolik kawowy

$
0
0
Gotowy stół wraz z koszykami
W domu posiadaliśmy stolik kawowy zakupiony w pewnym sklepie. Stolik ten po jakimś czasie zaczął się nam najzwyczajniej rozpadać. Moja druga połówka stwierdziła, że ten stół jest beznadziejny i trzeba będzie zastanowić się nad jakimś nowym. Wtedy ja wyskoczyłem z genialną propozycją "Ja zbuduję taki stolik". Żona haczyk chwyciła, a ja mogłem zrealizować się stolarsko. Krok pierwszy - plan w SketchUp-ie. Jakoś się przyzwyczaiłem, że pierwsze kroki zaczynam od tego programu. Później łatwiej mi oszacować zapotrzebowanie na materiał. [caption id="attachment_24800" align="alignnone" width="660"]Projekt stolika kawowego Projekt stolika kawowego[/caption] Przy planowaniu zastanawiałem się nad blatem dlatego są jego dwie wersje. Projekt wykonany, czas na zakup materiałów. W drodze kupna nabyłem potrzebne mi materiały w GSD (Gdańskie Składy Drzewne) i za okazyjną kwotę stu złotych zostałem szczęśliwym posiadaczem kilku desek 80x20mm, kilku 100x30mm oraz słupka 70x70mm. Deski 80x20 zostały podocinane. [caption id="attachment_24801" align="alignnone" width="660"]Docinanie desek Docinanie desek[/caption] [caption id="attachment_24802" align="alignnone" width="660"]Wszystkie elementy docięte Wszystkie elementy docięte[/caption] Następnie nawierciłem tzw. pocket holes korzystając przy tym ...
Czytaj dalej...

Przyrząd do odwzorowywania kształtów

$
0
0
wyznacznik
Witam wszystkich. Z pewnością niejednokrotnie  układając panele podłogowe czy też płytki, musieliście  wyciąć je np. przy ościeżnicy, czy też jakiejś rurce zasilającej grzejniki. Zrobienie tego przy pomocy miarki jest trochę problematyczne. Dlatego dzisiaj chciałbym Wam pokazać jak szybko można zbudować sobie przyrząd do przenoszenia konturów, który z pewnością ułatwi nam to zadanie. Oczywiście można kupić taki przyrząd za około 50 -60 zł. Ale jak ktoś lubi majsterkować czy też zaczyna majsterkować to na początek przygody z majsterkowaniem taka nieskomplikowana realizacja jest jak znalazł. Zapraszam na film i życzę miłego oglądania. [embed]https://youtu.be/dNi8g8fChZo[/embed]...
Czytaj dalej...

Stół warsztatowy

$
0
0
Gotowy projekt
Cześć Witam wszystkich w moim pierwszym wpisie na majsterkowo.pl. Po przeprowadzce na wieś i postawieniu garażu przyszła kolej na zmajstrowanie jakiegoś mebelka na którym to mógłbym trzymać swoje narzędzia i który posłużyłby mi przy kolejnych pracach. Założenia projektowe były takie aby budowany mebel łączył funkcje szafki i jednocześnie zapewniał łatwy dostęp do podstawowych narzędzi. Do wykonania projektu zostały użyte: -Wkrętarka - wiertarka -wyrzynarka - młotek - ściski kątowe, -wkręty do drewna, konfirmaty, kołki drewniane fi 8 - stare deski dębowe - kantówka dębowa 9x10 cm - płyta mdf 18mm - jakieś resztki płyty osb Z uwagi na brak pilarki, płytę mdf z której powstał cały mebel kupiłem już dociętą na podane przezemnie wymiary. Montaż rozpocząłem od złożenia dwóch szafek na których opiera się cała konstrukcja. Szafki mają wymiar 55x55x70 cm. (szer.x gł.x wys.) [caption id="attachment_24906" align="aligncenter" width="660"]szafka korpus szafki z drzwiczkami przygotowanymi do montażu zawiasów[/caption] Do wykonania nóżek posłużyła stara kantówka dębowa pocięta na kawałki o długości 10 cm. Powstałe klocki zostały przymocowane do podstawy szafek na 4 kołki drewniane. Drzwiczki każdej z szafek zostały zamocowane na standardowe zawiasy puszkowe fi 35. [caption id="attachment_24911" align="aligncenter" width="660"]gotowy korpus szafki wraz z zamontowanymi drzwiczkami gotowy korpus szafki wraz z zamontowanymi drzwiczkami[/caption] [caption id="attachment_24912" align="aligncenter" width="660"]Czytaj dalej...

Narożne biurko komputerowe na dwa monitory

$
0
0
narożne biurko
Cześć, To mój pierwszy DIY tutaj, także proszę spodziewać się ewentualnych niedociągnięć w opisie, a ja będę spodziewał się ewentualnej (konstruktywnej) krytyki;-). Publikując artykuł sam stwierdziłem, że momentami przydałoby się więcej zdjęć z danych czynności, ponieważ są duże przeskoki pomiędzy etapami. Niestety, jak się jest w pełni skupionym na tym, co się robi, to nie w głowie mi strzelanie jeszcze fotek. Musicie mi wybaczyć:-) Aktualnie jestem świeżo po zmianie mieszkania, więc urządzanie w pełni. Wziąłem na warsztat zaprojektowanie i wykonanie wygodnego dla mnie biurka komputerowego. Na co dzień pracuję w domu przy komputerze, dlatego stanowisko dla mnie musiało uwzględniać szereg założeń. I nie jest to może artykuł ukazujący jakieś super świetne uniwersalne rozwiązania i pomysły, bo przede wszystkich chodziło o to, by dopasować biurko do moich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Nie mniej, mam nadzieję, że może komuś coś podpowie;-) ZAŁOŻENIA:
  • duże, pozwalające postawić na nim dwa 24' monitory i by zostało jeszcze miejsce na najpotrzebniejsze do pracy rzeczy
  • komfortowe, zapewniające dużą swobodę ruchów oraz podparcie dla dwóch ramion jednocześnie podczas pracy na komputerze
  • usytuowane w miejscu gdzie dociera sporo światła dziennego.
  • dopasowane do mojego wzrostu (niemal 2m) zarówno pod względem wysokości blatu, jak i "głębokości" - co by było gdzie kopyta rozprostować pod nim.
  • stabilne, ale nie toporne i nie masywne - sama konstrukcja ma wizualnie zajmować mało miejsca i nie ograniczać swobody ruchów
  • usytuowanie biurka ma umożliwiać łatwe podłączenie komputera do TV oraz nagłośnienia w salonie - sąsiedni pokój
  • ma posiadać wbudowane dyskretne oświetlenie do pracy w późnych godzinach, by nie męczyć oczu samym światłem monitorów, ale jednocześnie by oświetlenie nie przeszkadzało innym domownikom w spokojnym śnie
  • fotel biurowy ma się zmieścić podł...
    Czytaj dalej...

Lampka dla Ciebie

$
0
0
20150928_2230502
Witam, jeśli spędzasz wieczorami wiele czasu czasu przy biurku, dobre oświetlenie to podstawa. Możemy zakupić gotowy produkt albo wykonać własne urządzenie, które będzie spełniało nasze potrzeby.  
  Użyte narzędzia:
  • Wkrętarko-wiertarka
  • Wiertła 4mm i 3mm
  • Mini tarcze do cięcia
  • Nóż do tapet
  • Brzeszczot w uchwycie
  • Bity do wkrętarki
  • Długa linijka
  • Lutownica
  • Pistolet do "kleju na ciepło"
  • Pędzel
  • Papier ścierny
Potrzebne komponenty:
  • Listwa ze sklejki 10mm, o wym. 100cm na 4cm
  • Pasek LED 25 cm
  • Przewód ok. 60 cm
  • Wkręty
  • Śruba imbusowa
  • Drewnochron
  • Farba czerwona w sprayu
  • Plastikowy kątownik meblowy
  • Przewody
  • Przełącznik
  • Kostka elektryczna
  • Wtyczka i gniazdko
  • Zasilacz 12 v
  • Cyna, kalafonia, koszulka termokurczliwa
20150921_215245
Prace zacząłem od stworzenia modelu 3D w programie Autodesk Inventor Professional 2016 (posiadam wersję testową, do pobrania ze strony producenta). Według mnie program jest naprawdę "przyjazny" dla nowego użytkownika. Przecfhwytywanie ...
Czytaj dalej...

Article 1

$
0
0
SnapShot(10)
Witam wszystkich. W warsztacie każdego majsterkowicza powinny znajdować się  różne przyrządy, między innymi do mierzenia i trasowania. Zrobimy sobie zatem drewniany znacznik rysujący, nazywany popularnie rysakiem. Jest to przyrząd ułatwiający wyznaczanie linii równoległych.  Przydatny przy budowie gniazd i czopów.Wykonanie takiego znacznika nie powinno nam zająć więcej niż 20 minut. Zapraszam na film miłego oglądania. [embed]https://youtu.be/_O_pScHBr18[/embed]...
Czytaj dalej...

Wykorzystanie Arduino do stworzenia wyświetlacza kursu Bitcoina.

$
0
0
preview
Artykuł ten przedstawia projekt łączący w sobie kilka różnych technik, które wzajemnie ze sobą współpracują. Projekt, który jest opiszę jest to zewnętrzny wyświetlacz przedstawiający aktualny kurs kryptowaluty Bitcoin. Używając przedstawionych technik można z powodzeniem zrealizować wiele innych gadżetów, jak na przykład stację pogodową, wyświetlającą aktualne dane o pogodzie pobierane z internetu. Do zrealizowania projektu użyłem:
  • płytki “Arduino Duemilanove”, która dostarcza nam programowalny mikrokontroler
  • wyświetlacza Oled o rozdzielczości 128x64 punkty
  • aplikacji dostarczanej wraz z Arduino, służącej do programowania mikrokontrolera
  • języka Ruby, do pobierania danych z internetu i wysyłania ich do Arduino
  • publicznego API dostarczanego przez serwis bitmarket.pl
  • komputera PC z systemem operacyjnym GNU/Linux (Ubuntu 14.04)
  Arduino nie posiada żadnych modułów, poza wyświetlaczem OLED, zatem do pobierania danych z sieci, będziemy używać aplikacji uruchomionej na komputerze PC. Komunikacja z Arduino będzie się odbywać poprzez port USB.   Końcowy rezultat będzie wyglądał tak: preview   Wyświetlanie tek...
Czytaj dalej...

Ogniwa Li-ion

$
0
0
1
Dawno już nic nie pisałem, było to spowodowane brakiem czasu. Zbliża się zima więc mam nadzieję będzie więcej majsterkowania :) W dzisiejszym wpisie chciałbym Wam powiedzieć coś niecoś o ogniwach litowo jonowych. Skupiam się głównie na ogniwach cylindrycznych 3,7V takich jak np. popularne 18650. W filmiku skupiam się na tym jak i skąd pozyskać ogniwa, jak je segregować (sprawne, średnie, do utylizacji) gdzie je tanio kupić oraz na tym jak budowane są pakiety i jak je "rozszyfrować"   Choć w filmie podkreślałem to 10 razy napiszę jeszcze i tu. Ogniwa Li-ion, jak wiele innych ogniw są niebezpieczne jeśli się z nimi źle obchodzi. Uważajcie na nie, nie róbcie zwarć, nie przebijajcie, nie uszkadzajcie folii która na nich jest, nie przegrzewajcie ich nie palcie, i co tam jeszcze może złego wam przyjść do głowy. Druga ważna rzecz, jeśli chcecie wyrzucić zużyte ogniwa, nie wywalajcie ich do kubła, u nas mało kto oddaje baterie do recyklingu, bo wydaje się że wywalenie paluszka AA do kubła w niczym nie zaszkodzi, nie popieram tego jednak przy ogniwach Li-ion weźcie sobie do serca to aby utylizować je w specjalnych punktach zbiórki zużytych baterii, i co ważne każde ogniwo zaizolujcie taśmą klejącą ponieważ wrzucenie ich do pojemnika w którym mogą zrobić zwarcie jest nie fajne :).   Miłego oglądania https://www.youtube.com/watch?v=GQBv-Id1DP0    ...
Czytaj dalej...

Jak wyregulować okno przed zimą

Budowa domowego serwera (Linux)

$
0
0
IMG_0558
Witam W dzisiejszym poście przedstawie projekt domowego serwera. Jest to post bardziej software-owy, dotyczący konfiguracji systemu i kilku usług w systemie Linux. Hardware w opisany w tym poście przetrwał kilkumiesięczny test bez awarii, więc stabilność opisanych rozwiązań jest dosyć duża i po skonfigurowaniu możemy wręcz zapomnieć o konfigurowaniu czegokolwiek. Kieruje go głównie do niezbyt zaawansowanych użytkowników, szukających rozwiązania które będzie stosunkowo tanie oraz posiadało zadowalającą ilość funkcji. Założenia projektu
  • Tani i wielozadaniowy komputer multimedialny, stojący gdzieś koło telewizora lub w warsztacie :)
  • Funkcjonalność NAS-a
  • Synchronizacja danych pomiędzy urządzeniami, stosunkowo prosta i rozbudowana
  • Uwolnienie komputera stacjonarnego od drukarki, funkcja printserwer-a
  • Klient Torrent
  • Możliwość udostępnienia plików bezpośrednio z serwera, wewnętrznego serwera www i MySQL
  • Możliwość podłączenia kamer (monitoring)*
  • Możliwość instalacji pronterface-a / Printrun(Drukowanie 3D)*
*W przyszłości   Dlaczego nie NAS, Gdzie jest Raspberry pi? Koszt dobrego i funkcjonalnego NAS-a jest zbliżony do budowy takiego komputera, lubię też zostawić sobie furtkę do poszerzenia funkcjonalności. Raspberry pi obsłuży większość tych założeń i z powodzeniem można wykonać większość czynności wręcz kopiując polecenia i "wrzucając" je w terminal maliny, u mnie wybór padł na złożenie względnie energooszczędnego komputera. Sprzęt i koszty Wariant ekonomiczny
  • Raspberry pi
  • zasilacz
  • Karta pamięci
  • Dysk twardy (jeśli chcemy przechowywać dużą ilość danych)
  • Aktywny USB hub
Koszt  ok. 250 zł (bez dysku) Wariant Rozbudowany

Zamek szyfrowy z klawiaturą 4×4

$
0
0
schemat zamek szyfrowy
oraz otwieraniem/zamykaniem/zatrzymaniem bramy wjazdowej. obsługa tych czynności powinna być chroniona hasłem, w moim przypadku jest to 5 prawie dowolnych znaków z 16 (pomijając *, spełnia ona inne istotne zadanie, ale o tym później).

Tak więc do wykonania swojego projektu zaprzągłem: -klonu Arduino Mini Pro 5v 16Mhz, -klawiaturę 4x4, -dwa moduły przekaźnika, -buzzer, -1 diodę (moja jest akurat czerwona), -1 rezystor 560Ohm (taki akurat miałem pod ręką) podłączony w szeregu z diodą.

Tak wygląda układ po zmontowaniu

Zamek_szyfrowy_bb

Pin P1 jest pinem wspólnym do sterowania bramy, po zwarciu któregoś z pinów od 2 do 4 następuje reakcja. Dla P2 jest to otwieranie, P3 zamykanie, P4 zatrzymanie ruchu bramy Piny te są podłączone do odpowiednich wyprowadzeń które posiada mój napęd do bramy.

Natomiast na pin P6 podane jest 12V+, które po załączeniu przekaźnika jest przekazywane na pin P5 i następuje otwarcie elektrycznego rygla furtki.

Buzzer sygnalizuje naciśnięcie przycisku oraz poprawność lub nie wpisanego szyfru, natomiast dioda zapala się po wpisaniu poprawnego szyfru i sygnalizuje dostęp do sterowania ww. urządzeniami, które odbywa się poprzez przyciśnięcie któregoś z przycisków, ja wykorzystałem A-otwarcie furtki, B-otwarcie bramy, C-zamknięcie bramy, D-zatrzymanie bramy. Kod programu nie jest w pełni mojego autorstwa, oczywiście autor zezwolił na jego modyfikacje i publikację. Nieco go przerobiłem, i dodałem troszkę smaczków. Program po uruchomieniu sprawdza czy w pamięci eeprom zapisan...
Czytaj dalej...


Kostka do gry z diod led

Uchwyt do TV na ścianę

$
0
0
20151208_195400
Witam :) Ostatnio kupiłem telewizor i z powodu braku miejsca na szafkach postanowiłem zamocować go na ścianie. Większość uchwytów nie spełniało moich wymagań. A cena w sklepach tych które by mi spasowały, zaczynała się od dwóch stówek wzwyż. Uznałem że warto spróbować samemu taki zrobić. Spawam amatorsko. Nie mam jeszcze ukośnicy i cięcie odbywało się przy pomocy zwykłej szlifierki kątowej. Materiały: Profil 30x18  około 2,5m - 20zł Szyna 50x5 z 50cm profil 25x25 - wyszukany z powodu małej ilości 30x18 śruby 10 - różne długości od 220mm w dół - ceny nie pamiętam, nie dużo rurka - była w zapasach szyna montażowa perforowana - szt 2 To nie jest ta szyna montażowa, z tego zrezygnowałem. Dziurki miały zły rozstaw. 20151102_170527 Tą zobaczyłem w hurtowni elektrycznej i dostałem inspiracji. Dziurki są gęstsze. szyna montazowa Zacząłem od planu w głowie :P A potem wziąłem się do pracy. Pierwsze spawy:20151102_174758 Pierwszy zawias: 20151102_191916 I pie...
Czytaj dalej...

Podlewaczka

$
0
0
DSC_0417
      Witam wszystkich, zaczynam zabawę z Arduino i chciałem przedstawić wam mój projekt automatycznej podlewaczki. DSC_0417 Użyte części : 1x Atmega 328 1x czujnik wilgotności gleby 4x opornik 220 1x opornik 1k 2x kondensator 100pf 5x dioda led 1x przekaźnik (czekam na paczkę z chin) 1x pompa wody (ja użyłem pompki z fontanny do oczka wodnego)   Do projektu dołączę jeszcze pompkę wody podłączoną przez przekaźnik (na chwilę obecną jego miejsce zajmuje czerwona dioda), tylko czekam na paczkę i całość zostanie umieszczona na płytce uniwersalnej i w obudowie. Jako źródło zasilania służy ładowarka od telefonu. Schemat połączeń: plan   Ogólne założenia: Podlewaczka co określoną ilość czasu dokonuje pomiaru wilgotności gleby, zapala diodę sygnalizującą stan gleby i gdy ziemia wymaga podlania uruchamia na 3s pompkę wody co jest sygnalizowane miganiem diody białej. Program wykorzystuje bibliotekę Timers, by można było robić kilka zadań "jednocześnie" Część główna programu: [crayon-56689cc410076698846964/] W miejscu timer.connect(0, 10000, odczyt) możemy zmienić interwał czasowy wykonania pomiaru. Funkcja pomiar: [crayon-56689cc410084503876304/]   Funkcja podlej: [crayon-56689cc41008f178884206/] Zmieniając warunek (czas == 3) możemy sterować czasem pracy pompy. Funkcja blink: [crayon-56689cc410093582681273/]   Film pokazujący działanie prototypu: https://y...
Czytaj dalej...

Bezużyteczne pudełko

$
0
0
miniaturka
Witam ! Jest to mój pierwszy projekt opublikowany na Majsterkowo.pl , a więc proszę o wyrozumiałość. Jakiś czas temu zainteresowałem się elektroniką. Postawiłem na Arduino, ponieważ jest łatwe w oprogramowaniu, a także dostępne jest wiele bibliotek i przykładów. Po pewnym czasie, kiedy "nauczyłem" się programować, postanowiłem stworzyć jakiś projekt. Przeglądając internet znalazłem ciekawą rzecz, jaką jest "Useless Box". Po zrozumieniu działania urządzenia wziąłem się do roboty. Potrzebne rzeczy: 1x Arduino Leonardo  2x Serwo TowerPro MG-90s 1x Pakiet LiPol 7,4 V (równie dobrze można użyć koszyka zwykłych akumulatorków AA) 1x Przetwornica Step-Down (ja mam jakąś z Ebay'a za 1$) 1x Przełącznik dwupozycyjny 1x Opornik 10 kOhm 2x Opornik 1 kOhm 1x Buzzer 1x Jakieś pudełko   Oto schemat konstrukcji: Schemat Sterowane przez Arduino serwa mają otwierać pudełko oraz przełączać przycisk. Czujnikiem wyzwalającym ruch serw jest przełączenie przycisku.W moim pudełku przewidziane są dwa serwa: jedno do otwierania pudełka, a drugie do przełączania przycisku. Do zasilenia ich wykorzystałem przetwornicę step-down ustawioną na 6 V. Oprócz serw w tym pudełko można też zauważyć buzzer. W razie rozładowania baterii zaczyna on piszczeć. Jest to bardzo przydatne, kiedy zasilamy jakiś układ z Li - Pola, ponieważ jego napięcie nie może spaść poniżej pewnej granicy. Oto cały kod pudełka: [crayon-566b86fb91d10892943923/] Zdaję sobie sprawę z tego, że kod ten można prawdopodobnie ...
Czytaj dalej...

Domoticz – Komunikacja bezprzewodowa

$
0
0
de360182af3accd41f76d04bca24a516_400x400

Witam wszystkich Majsterkowiczów!

Chciałbym przedstawić wam sposób na komunikację bezprzewodową do Domoticza z modułami NRF24l01. Jest to przydatne, gdy chcemy mieć np. sterowanie przekaźnikami w miejscu gdzie nie mamy możliwości zastosowania komunikacji przewodowej.

Do dzieła!

Będziemy potrzebować:

Bramka podłączana do RaspberryPi:

Na początku podłączamy wg. zamieszczonego schematu moduły NRF24l01 do naszego Arduino nr1: Schemat Gdy podłączyliśmy wszystko jak na zamieszczonym obrazku, możemy przejść to wgrywania programu. Wchodzimy do pobranej paczki z bibliotekami MySensors i przerzucamy folder libraries do C:\Users\*Nazwa użytkownika*\Documents\Arduino nadpisując folder. Następnie uruchamiamy środowisko Arduino IDE...
Czytaj dalej...
Viewing all 506 articles
Browse latest View live